18.11.2016, 13:36

Prečo sú prieskumy nepresné? Dá sa im ešte veriť?

Martin Slosiarik z agentúry Focus vysvetľuje prečo je možné, že prieskumy sa mnohokrát výrazne líšia od výsledkov volieb.

Viaceré voľby ukázali, že výsledky prieskumov verejnej mienky sa od skutočnosti výrazne líšia. Znamená to, že sa prieskumom už nedá veriť? O tom sa rozprávala s šéfredaktorka HN Marcela Šimková s Martinom Slosiarikom z agentúry Focus.

"Od prieskumov nemožno celkom očakávať, že budú predpovedať, aký bude výsledok volieb," vysvetľuje Slosiarik s tým, že časť voličov sa rozhoduje na poslednú chvíľu.

Rozdiely medzi hodnotami nameranými v prieskumoch a v samotnom zisku strán pritom podľa Slosiarika nie sú ničím novým. Príkladom je podľa neho SDKÚ, ktorej voliči boli veľmi kritickí čo sa prejavilo aj na 6-percentnom rozdiele.

A ako je možné, že prieskumy nedokázali správne odhadnúť úspech strany Mariana Kotlebu? "Možno sa nestalo nič iné, iba že k rozhodnutiu ľudí došlo v posledných týždňoch," popisuje.

"Je tu priestor, aby existovala strana orientovaná viac na riešenia ako na ideológiu," hovorí sociológ na vznikajúce nové subjekty. "Dôležité ale je, kto tú stranu vedie," dodáva s tým, že líder môže stranu potiahnuť aj výrazne dole.