Slováci tesne prehrali v najdôležitejšom zápase šampionátu. Ich ambície ukončili favoriti z Nórska

07.12.2016, 16:06

Slovenskí florbaloví reprezentanti neuspeli v kľúčovom zápase na MS v Rige, keď v stredajšom súboji o postup do štvrťfinále podľahli Nórom tesne 3:4. Na šampionáte tak budú hrať iba o 9.-12. miesto, vo štvrtok o 9.00 SEČ sa stretnú s USA. Nóri ani po jedenásty raz nebudú chýbať medzi najlepšou osmičkou, vo štvrťfinále narazia v piatok o 15.10 SEČ na favorizovaných Švajčiarov.

Zverenci trénera Petra Koutného podali výkon na hranici svojich možností a so šiestym tímom svetového rebríčka odohrali vyrovnanú partiu. V zápase dokázali trikrát zmazať súperov náskok, na zásah Thomasa Straeteho zo 47. minúty však už nenašli odpoveď. Slováci si tak pripísali po utorkovom neúspechu s Dánskom (2:5) druhú prehru, predtým v základnej C-skupine vyhrali nad Poľskom 6:4 a Austráliou vysoko 12:2.

MS v Rige - o postup do štvrťfinále:
Nórsko - SLOVENSKO 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Góly: 4. Hoff Eriksen (Fredriksen), 34. Lindgjerdet (Kvisvik), 40. Gidske (Lindgjerdet), 47. Straete (Gidske) - 4. Sikorjak (Szabó), 37. Grlický (Čonka-Skyba), 40. Kubovič (Řezanina). Rozhodovali: Larinovs, Gross (obaja Lot.), vylúčení: 1:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 608 divákov.

Zostava SR: Mazák - Komačka, Řezanina, Sikorjak, Szabó, Šefčík, Koščo, Bulko, Kročko - Kubovič, Matejka, Gál - Dudovič, Joščák, Nehila - Ujhelyi, Grlický, Čonka-Skyba - Heleš

/do štvrťfinále postúpilo Nórsko, SR bude hrať o 9.-12. miesto/

Tréneri spravili oproti utorkovému duelu s Dánskom viacero zmien v zostave, kapitán Řezanina sa presunul z útoku do obrany, v bránke nastúpil Mazák. Slováci začali nebojácne, v defenzíve hrali zodpovedne a v útoku hýrili aktivitou. Ak im to vpredu nešlo kombinačne, zvolili jednoduchú hru so streľbou a clonením pred súperovým brankárom.

Nóri však tiež ukazovali svoje kvality a na začiatku 4. minúty otvorili skóre, keď po odrazenej lopte prepálil Mazáka Hoff Eriksen. Reprezentanti SR okamžite odpovedali zásluhou Sikorjaka, ktorý z diaľky prekonal Jelsnesa a zaznamenal tak svoj prvý gól na MS. V druhej tretine Slováci aj vďaka Mazákovi prežili bez ujmy oslabenie pri vylúčení Nehilu, "vikingovia" sa však vďaka presilovke dostali do tempa a v ďalších minútach častejšie držali loptičku.

Preťažená slovenská obrana nestíhala pokrývať súpera a logickým vyústením bol gól Lindgjerdeta, ktorý výstavne trafil do ľavého horného rohu Mazákovej bránky. Aj tentoraz dokázali hráči v bielo-modrých dresoch rýchlo kontrovať, po vynikajúcej práci Čonku-Skybu zakončil pri bližšej žrdi Grlický. Do tretice sa zopakoval tento scenár v závere tretiny, keď na tečovanú gólovú strelu Gidskeho v presilovke reagoval už po 12 sekundách Kubovič - 3:3. Dráma gradovala v treťom dejstve.

V 47. min. mal Mazák šťastie, keď Torp trafil žŕdku, no vzápätí už poslal Nórov štvrtýkrát do vedenia Straete. V 50. min. dokázal Naess Valbye rozvlniť sieť, ale gól mu rozhodcovia správne neuznali pre zásah so zdvihnutou hokejkou. Mazák potom podržal svoj tím pri šanci Torpa a v 57. mohol vyrovnať z brejku Matejka, súper mu však dokázal v poslednej chvíli pokus zblokovať. Slováci to v závere skúsili bez brankára a 25 sekúnd pred koncom namieril Kubovič do žŕdky. Vyrovnať sa už však SR nepodarilo.

ďalšie výsledky
o postup do štvrťfinále (predkolo play off)
Nemecko - USA 6:5
Estónsko - Kanada 16:4
18.30 Lotyšsko - Dánsko

o 13.-16. miesto
Thajsko - Austrália 4:3
Poľsko - Singapur 14:3

01 - Modified: 2024-02-24 15:09:59 - Feat.: - Title: Zhromaždeniami si v Berlíne a Rige pripomenuli výročie invázie na Ukrajinu 02 - Modified: 2024-02-21 15:16:22 - Feat.: - Title: Ponuky dostával od klubov už dva roky. Výnimočný slovenský hráč prestúpi do najlepšej ligy sveta 03 - Modified: 2024-01-03 10:59:09 - Feat.: - Title: Pizza pred zápasom nesmie chýbať. Len 16-ročný Luke Littler sa vo finále pokúsi zmeniť svet šípok 04 - Modified: 2023-12-10 07:46:43 - Feat.: - Title: Slovenké florbalistky skončili na MS piate, vybojovali si miestenku na Svetové hry 05 - Modified: 2023-11-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Prečo sa o usporiadanie športových megaakcií už nikto nebije
menuLevel = 3, menuRoute = tv/stare-sekcie/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = tv, homepage = false
19. apríl 2024 19:38