Medaily vylovili iba vodácke pojmy

27.08.2002, 00:00

Slovenský vodný slalom na 27. majstrovstvách sveta vo francúzskom Bourg Saint Maurice dosiahol jubilejné číslo úspešnosti. Doteraz na svetových šampionátoch získal už rovných 50 medailí (15--15--20), okrem deviatich v samostatnom hodnotení od roku 1993 (4--1--4) všetky ďalšie v československých farbách zásluhou Slovákov. Rieka Isére, vo vodáckom svete z prírodných najdivšia, vyplavila dva najcennejšie kovy. Oba získali vodácke pojmy, olympijskí víťazi a viacnásobní medailisti z vrcholných podujatí. Len 22-roční deblisti Pavol a Peter Hochschornerovci unikátnym spôsobom prevalcovali konkurenciu rovnako ako singlista Michal Martikán. V Bourgu sa mohla slovenská výprava 16 lodí pochváliť siedmimi finálovými jazdami, čo nie je po zmene pravidiel a len 10-tich finalistoch v každej kategórii malý počet. Pochvalu za svoje francúzske vystúpenie si zaslúžia aj kajakárka Gabriela Stacherová (4. miesto), singlisti Juraj Minčík (4.), Dušan Ovčarík (5.) a deblisti Milan Kubáň s Marianom Olejníkom (7.).
Napriek zisku dvoch zlatých medailí však treba otvorene priznať, že v mnohých disciplínach slovenské lode výrazne zaostali za očakávaním. Z kategórie kajakárov sa medzi semifinálovú štyridsiatku nekvalifikovali Ján Šajbidor a Peter Cibák, čo je zarážajúce najmä od držiteľa bronzovej medaily z posledných ME Cibáka. Ostatní dvaja Slováci v K1 síce do semifinále postúpili, no tam už Rado Orokocký (26.), rovnako ako Tomáš Mráz (32.) súperom veľa strachu nenahnali. Sklamanie slovenskej výprave priniesla aj úradujúca majsterka Európy Elena Kaliská, ktorá v Čunove zmietla konkurenciu rozdielom triedy, no francúzska voda bola nad jej sily a z ataku na medailu zostalo so stratou 180 sekúnd na víťazku iba posledné finálové 10. miesto. Viac sa čakalo aj od singlistu Alexandra Slafkovského (39.), ako aj od víťazov pretekov Svetového pohára deblistov Pavla Hrica s Romanom Vajsom (18.). Ďalšou samostatnou kapitolou boli sobotné súťaže hliadok, v ktorých iba málokto očakával, že slovenské posádky zostanú bez medaily. Navyše, keď boli po 1. kole kajakárky prvé, deblisti druhí a kanoisti tretí. V druhom kole však všetky tri posádky vynechali po jednej bránke a medailové sny sa rozplynuli. Aj preto nesmieme konečné druhé miesto Slovenska v hodnotení krajín preceniť, ale zamyslieť sa, aby nám v budúcich MS v nemeckom Augsburgu, kde už pôjde o olympijské miestenky, tak priveľa "holubov neodletelo."