V nabitej špičke suverénny Gronholm

27.11.2002, 23:00

Obrovskou prevahou Fína Marcusa Gronholma sa skončil záverečnými pretekmi vo Veľkej Británii tohtoročný seriál majstrovstiev sveta v rely, ktorý pozostával zo štrnástich častí. O dominancii majstra sveta z roku 2000 svedčí jeho päť víťazstiev, ako aj fakt, že v celkovom hodnotení získal 77 bodov, čo je viac ako nazbierali druhý Nór Petter Solberg (37) a tretí Španiel Carlos Sainz (36) dohromady. Za suverénnym 34-ročným Fínom bolo štartovné pole počas celej sezóny nesmierne vyrovnané, nevšedná tlačenica bola aj pred záverečnými pretekmi v Anglicku, keď za druhým Britom Richardom Burnsom až po siedme miesto nasledovali vždy s jednobodovým odstupom Škót Colin McRae, Španiel Carlos Sainz, francúzsky asfaltový špecialista Gilles Panizzi a Fín Harri Rovanperä. Len o tri body za siedmym Fínom bol Solberg, no ten po víťazstve v Anglicku vypálil rybník všetkým horúcim favoritom a vyšvihol sa na lichotivé konečné druhé miesto. V celkovom účtovaní sklamalo najmä piate miesto obhajcu titulu Burnsa, ktorý napriek tomu, že jazdil s rovnakým autom ako Gronholm, získal menej než polovicu z jeho bodového konta.
Úspech fínskej jazdeckej školy, ktorá "je doma" najmä na šotolinových a snehových tratiach, podčiarkli v celkovom hodnotení siedmy Rovanperä ako i nádejný Gardemeister. Navyše, v tejto sezóne mal obrovskú smolu ďalší Fín, bývalý štvornásobný majster sveta Tommi Mäkinen, ktorý ak nevypadol pre nespoľahlivú techniku svojho Subaru, tak skončil po jazdeckej chybe. Aj preto je v konečnom účtovaní na jeho konte iba 22 bodov. V hodnotení značiek jednoznačne dominoval Peugeot a trochu pripomenul hegemóniu Ferrari v seriáli F1. Štvrté miesto sa veľmi snažila udržať Škoda, ale na Hyundai v závere jednoducho nestačila.
Úroveň svetového šampionátu v rely má rastúcu kvalitu a prvá desiatka v konečnom poradí je prísľubom, že sa máme na čo tešiť aj v budúcej sezóne. Teší najmä nástup mladej generácie (Solberg, Märtin, Loeb...), ktorá sa nekompromisne derie dopredu. K silným súperom v boji o titul môže patriť aj Estónec Markko Märtin.
Konečné poradie MS jazdcov v roku 2002 (po 14 pretekoch): 1. Markus Grönholm (Fín.) 77 bodov, 2. Petter Solberg (Nór.) 37, 3. Carlos Sainz (Šp.) 36, 4. Colin McRae (V. Brit.) 35, 5. Richard Burns (V.Brit.) 34, 6. Gilles Panizzi (Fr.) 31, 7. Harri Rovanperä (Fín.) 30, 8. Tommi Mäkinen (Fín.) 22, 9. Markko Märtin (Est.) 20.
Konečné poradie MS konštruktérov: 1. Peugeot 165, 2. Ford 104, 3. Subaru 67, 4. Hyundai 10, 5. Mitsubishi a Škoda 9

23. apríl 2024 17:06