StoryEditor

Budúcnosť je v čipových platobných kartách

02.12.2001, 23:00

V oblasti platobných kariet dosiahol k 31. októbru tohto roka podiel Slovenskej sporiteľne (SLSP), a. s., 47,68 %. Ako informoval vedúci odboru platobných kariet SLSP Peter Šmíd, k uvedenému termínu banka registrovala 900 tis. "živých" platobných kariet, na ktorých majú približne rovnaký podiel karty Visa a Europay. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa počet vydaných platobných kariet zvýšil o viac ako 50 000. Vysoký podiel má sporiteľňa aj na celkovom počte bankomatov na Slovensku, ktorý je 35,35 %, a na POS termináloch, čo predstavuje 26,95 %. Od roku 1989, keď SLSP vydala prvú bankomatovú kartu na Slovensku, sa celkový počet vydaných kariet priblížil k trom miliónom.
Za desať mesiacov tohto roka uskutočnili klienti prostredníctvom kariet Slovenskej sporiteľne takmer 20 mil. transakcií. Počet priamych platieb cez POS terminály u obchodníkov dosiahol hodnotu 3,184 mil., keď napríklad za celý rok 1999 to bolo len 313,5 tis. transakcií. "Výrazný rast počtu priamych platieb u obchodníkov zaznamenali v roku 2000, keď bolo na Slovensku vybudovaných množstvo obchodných reťazcov umožňujúcich platby cez POS terminály," vysvetlil P. Šmíd. Zároveň zdôraznil, že snahou SLSP je naďalej zvyšovať podiel priamych platieb u obchodníkov z dôvodu zníženia nákladov, ktoré sú vynaložené pri práci s hotovosťou. Podiel operácií vykonávaných platobnými kartami na všetkých operáciách realizovaných bankomatovými kartami SLSP k 31. októbru dosiahol 13,78 % a medziročne vzrástol o 4,8 %. Podľa P. Šmída sa do konca roka pravdepodobne ešte zvýši na 15 %.
Dôležitou súčasťou elektronického bankovníctva je aj ochrana pred zneužívaním platobných kariet. Po zavedení monitorovacieho systému ich používania sa podľa riaditeľky divízie elektronických predajných kanálov SLSP Andrei Guľovej znížil počet podvodných operácií o 80 %. V budúcnosti bude používanie kariet chránené prechodom zo súčasnej technológie magnetických dát na technológiu mikroprocesorových čipov, nepomerne drahšiu, ale zároveň bezpečnejšiu pre vydavateľov kariet. V tejto súvislosti označil P. Šmíd za najmenej rizikovú čipovú kartu, ktorú Slovenská sporiteľňa uviedla na trh ako prvá banka na Slovensku už v júni 1999. SLSP vydáva čipovú kartu zatiaľ spolu s magnetickým prúžkom, ktorý sa zatiaľ z dôvodu nízkeho počtu čítačiek čipov využíva vo väčšej miere. Napriek tomu, že čipová karta zaručuje vysokú bezpečnosť, jej zavádzanie je problematické. "Proces zavádzania čipových kariet je príliš nákladný. Výmena kariet, čítačiek bankomatov a terminálov je z tohto dôvodu zložitá," dodal P. Šmíd. Čipové karty musí vydávať od roku 2005 každá banka, ktorá chce poskytovať svojim klientom karty Europay a Visa. Vyplýva to zo štandardov pre čipové karty, ktoré stanovili práve tieto dve spoločnosti. Slovenská sporiteľňa je vedúcou slovenskou bankou v poskytovaní platobných kariet. Prvú kartu vydala už v roku 1989, prvú medzinárodnú kartu Visa v roku 1993.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
24. apríl 2024 19:41