Historický úspech Caroliny

30.05.2002, 00:00

Gólom Martina Gelinasa v predĺžení 6. zápasu finále Východnej konferencie zámorskej NHL v noci na stredu zvíťazila Carolina nad Torontom 2:1, v celej sérii 4:2 a po prvý raz v 23-ročnej klubovej histórii postúpila do finále Stanleyho pohára. V boji o najcennejšiu klubovú trofej sa Hurricanes stretnú s víťazom série Západnej konferencie medzi Detroitom a Coloradom (2:3 na zápasy). Stretnutie sa podobne ako v celej sérii stalo klasickým súbojom oboch brankárov. Curtis Joseph a Arturs Irbe žiarili a dve tretiny nepustili do bránky ani jednu strelu, aj keď viac šancí mali domáci hokejisti. Tréner Toronta Pat Quinn v závere stretnutia odvolal z bránky Josepha a po skrumáži dotlačil 22 sekúnd pred koncom Sundin puk za Irbeho. Bodku za sériou však dal v 69. minúte Martin Gelinas, keď zblízka dopravil do siete Vašíčkov nahodený puk z rohu. "Videl som, že to prešlo za čiaru, ale pre istotu som sa pozrel ešte raz, nechcelo sa mi totiž veriť. Potom som zbadal skákajúcich spoluhráčov a vedel som, že to je realita. Celá budova stíchla, je to pochopiteľné," tešil sa strelec víťazného gólu. Carolina už tretíkrát v tohtoročnom play-off zvládla šiesty zápas na ľade súpera. V prvom kole takto postúpila cez New Jersey, v druhom cez Montreal. Východná konferencia -- finále: Toronto -- Carolina 1:2 pp, stav série 2:4.

19. apríl 2024 06:19